Cable tray BKRS 100 FS
Type BKRS 1010 FS
|Item no. 6062000
|EAN 4012196341863




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Heavy-duty, walkable cable tray system BKRS with base perforation, in 100 mm side height.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The cable tray has connector perforations on both sides.
Straight connectors should be ordered separately and in the appropriate quantity.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 100 mm |
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension B | 100 mm |
| Dimension H | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 84 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 2 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 8352 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Boyut | 100x100x3000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 11,0206 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (5)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
BKRS 1010 FS
3000
100
hayır
2
Strip galvanized
Steel
6062000
BKRS 1020 FS
3000
200
hayır
2
Strip galvanized
Steel
6062002
BKRS 1030 FS
3000
300
hayır
2
Strip galvanized
Steel
6062004
BKRS 1040 FS
3000
400
hayır
2
Strip galvanized
Steel
6062006
BKRS 1050 FS
3000
500
hayır
2
Strip galvanized
Steel
6062008
BKRS 1060 FS
3000
600
hayır
2
Strip galvanized
Steel
6062010
Width
BKRS 1010 FS
Item no.
6062000
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
BKRS 1020 FS
Item no.
6062002
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
BKRS 1030 FS
Item no.
6062004
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
BKRS 1040 FS
Item no.
6062006
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
BKRS 1050 FS
Item no.
6062008
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
BKRS 1060 FS
Item no.
6062010
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
2
Surface
Strip galvanized
Material
Steel






