Cable tray MKS 85 FS
Type MKS 810 FS
|Item no. 6057101
|EAN 4012196060733




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
MKS 85 = medium-duty cable tray system with a side height of 85 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 85 mm |
| Dimension B | 100 mm |
| Dimension W | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 83 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 8300 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Ölçü | 85 x 100 |
| Boyut | 85x100x3000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 1,75 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,75m | 1,4 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 1,1 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,5 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
From width 300 mm, tested with joint plate SSLB
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 5,6826 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6067123
Straight and angle connectorType
RLVL 85 FS
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
MKS 810 FS
3000
100
hayır
1
Strip galvanized
Steel
6057101
MKS 820 FS
3000
200
hayır
1
Strip galvanized
Steel
6057209
MKS 830 FS
3000
300
hayır
1
Strip galvanized
Steel
6057306
MKS 840 FS
3000
400
hayır
1
Strip galvanized
Steel
6057403
MKS 850 FS
3000
500
hayır
1
Strip galvanized
Steel
6057500
MKS 860 FS
3000
600
hayır
1
Strip galvanized
Steel
6057535
Width
MKS 810 FS
Item no.
6057101
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
MKS 820 FS
Item no.
6057209
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
MKS 830 FS
Item no.
6057306
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
MKS 840 FS
Item no.
6057403
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
MKS 850 FS
Item no.
6057500
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
MKS 860 FS
Item no.
6057535
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanized
Material
Steel








