Cable tray MKS-Magic® 110 FT
Type MKSM 115 FT
|Item no. 6059175
|EAN 4012195831044




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Colour
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable tray with integrated quick fastening system. The usable length of the cable tray is 3,000 mm.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
From a cable tray width of 200 mm with 30% hole surface, suitable for use under sprinkler systems according to VdS guideline 2092.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
From a cable tray width of 200 mm with 30% hole surface, suitable for use under sprinkler systems according to VdS guideline 2092.
Continuous equipotential bonding is guaranteed without additional components.
Technical data
Dimensions
| Length | 3050 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension y | 112 mm |
| Dimension L | 30 mm |
| Dimension B | 150 mm |
| Dimension x | 46 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 161 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 16100 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Boyut | 110x150x3050 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Magnetic shield insulation with cover | 50 dB |
| Magnetic shield insulation without cover | 20 dB |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Usable length | 3000 mm |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 2 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 1,5 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,7 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 7,2262 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6069114
Magic straight connector set DDType
KTSMV 115 DD
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Colour
Item no.
MKSM 110 FT
3050
100
110
no
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6059173
MKSM 115 FT
3050
150
110
hayır
1
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6059175
MKSM 120 FT
3050
200
110
no
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6059177
MKSM 130 FT
3050
300
110
no
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6059179
MKSM 140 FT
3050
400
110
no
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6059181
MKSM 150 FT
3050
500
110
no
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6059183
MKSM 160 FT
3050
600
110
no
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6059185
Width
Maintain electrical functions
Colour
MKSM 110 FT
Item no.
6059173
Length
3050
Width
100
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
MKSM 115 FT
Item no.
6059175
Length
3050
Width
150
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
MKSM 120 FT
Item no.
6059177
Length
3050
Width
200
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
MKSM 130 FT
Item no.
6059179
Length
3050
Width
300
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
MKSM 140 FT
Item no.
6059181
Length
3050
Width
400
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
MKSM 150 FT
Item no.
6059183
Length
3050
Width
500
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
MKSM 160 FT
Item no.
6059185
Length
3050
Width
600
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc







