CMS3518 profile rail, slot 17 mm, FS, perforated
Type CMS3518P1000FS
|Item no. 1104445
|EAN 4012195052692




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 10 m
10m
m
Description
Central C profile rail for cable routing, in conjunction with clamp clips with a hammerhead foot. Can also be used as suspension construction for cable support systems.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 18 mm |
| Dimension L | 1000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| Slot width | 17 mm |
| Material thickness | 1,75 mm |
| Static value A | 1,17 cm² |
| Static value ly | 0,52 cm⁴ |
| Static value lz | 0,53 cm⁴ |
| Static value Wy | 2,33 cm³ |
| Static value Wz | 1,33 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 25 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Bundle | 10 m |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 1000x35x18 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
2,4325 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,4325 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Material
Item no.
CMS3518P1000FS
1000
35
18
1,75
Strip galvanized
Steel
1104445
CMS3518P2000FS
2000
35
18
1,75
Strip galvanized
Steel
1104454
Length
CMS3518P1000FS
Item no.
1104445
Length
1000
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
CMS3518P2000FS
Item no.
1104454
Length
2000
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Strip galvanized
Material
Steel




