Height-adjustable cassette with cord outlet, RKSN, stainless steel
Type RKSN2 4 VS 20
|Item no. 7409208
|EAN 4012195867128



Item no. / Type
Floor height, min.
Floor height, max.
Floor covering thickness
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Height-adjustable cassette of nominal size 4 with cord outlet for installation of accessories in dry-cleaned floors for indoor use.
Height-adjustable cassette for cord outlet, 2-compartment. 2 APMT2 cover plates can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports for 4 individual installation devices with support ring/support clamp or 6 Modul 45 devices.
Height-adjustable cassette for cord outlet, 2-compartment. 2 APMT2 cover plates can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports for 4 individual installation devices with support ring/support clamp or 6 Modul 45 devices.
Technical data
Dimensions
| Length | 199 mm |
|---|---|
| Width | 199 mm |
| Dimension h | 105 mm |
Technical data
| Floor height, min. | 105 mm |
|---|---|
| Floor height, max. | 150 mm |
| Floor covering thickness | 20 mm |
| Seviye ayarı aralığı min. | 105 mm |
| Seviye ayarı aralığı maks. | 150 mm |
| Monte edilebilir cihaz sayısı | 6 |
| Üst parçayı alt parçadan ayrı tutma seçenekleri | no |
| Length of installation dimensions | 201 mm |
| Wide installation dimensions | 201 mm |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | yes |
| Zemin bakımı | Dry |
| Number of mounting boxes | 2 |
| Installation depth | 105 mm |
| Cable outlet version | Swivellable cord outlet |
| Number of cable outlets | 1 |
| Device support to accept mounting boxes | yes |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Installation system type | UT3 |
| Heavy-duty version | no |
| Nominal size for device installation units | 4 |
| Approvals | VDE |
| Protection rating (IP) when used | IP20 |
| Protection rating (IP) when unused | IP40 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 5,000 N |
| Version for | Square |
| Boyut | 200x200mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 14,9012 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
SK RK4
7404380
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
UT3 45 3
7408723
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
MTU 2
7407836
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
SK RK4
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor height, min.
Floor height, max.
Floor covering thickness
Nominal size for device installation units
Dimension h
Item no.
RKSN2 4 VS 20
105
150
20
4
105
7409208
RKSN2 4 VS 25
110
155
25
4
110
7409210
Floor height, min.
Floor height, max.
Floor covering thickness
Dimension h
RKSN2 4 VS 20
Item no.
7409208
Floor height, min.
105
Floor height, max.
150
Floor covering thickness
20
Nominal size for device installation units
4
Dimension h
105
RKSN2 4 VS 25
Item no.
7409210
Floor height, min.
110
Floor height, max.
155
Floor covering thickness
25
Nominal size for device installation units
4
Dimension h
110






