MS4121 mounting rail, slot 22 mm, double, A2, perforated
Type MS4142P6000A2
|Item no. 1122954
|EAN 4012195938019




Item no. / Type
1122954 / MS4142P6000A2
Length
6000 mm
Width
41 mm
Height
42 mm
Material thickness
2 mm
Surface
Bright, treated
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Heavy-duty unistrut with continuous perforation in base, slot width 22 mm. Double version, i.e. two profile rails are interconnected on the base (welded).
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 42 mm |
| Dimension L | 6000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Slot width | 22 mm |
| Material thickness | 2 mm |
| Static value A | 3,3 cm² |
| Static value ly | 5,38 cm⁴ |
| Static value lz | 9,02 cm⁴ |
| Static value Wy | 1,28 cm³ |
| Static value Wz | 0,25 cm³ |
| Hole size | 14x28 |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated bar |
| Breakable | no |
| With toothing | yes |
| Version for | Double profile |
| Dimension | 6000x41x42 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
14,6146 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 14,6146 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
2056U 12 A2
1178504
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4142P6000A2
6000
41
42
2
Bright, treated
1122954
MS4142P6000A2
Item no.
1122954
Length
6000
Width
41
Height
42
Material thickness
2
Surface
Bright, treated





