PYROLINE® Con S BSK I90/E30 protection duct
Type BSKH 090521
|Item no. 7215182
|EAN 4012196461516




Item no. / Type
7215182 / BSKH 090521
Length
1000 mm
Dimension B
310 mm
Dimension H
120 mm
Dimension b
210 mm
Dimension h
50 mm
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Fire protection duct made from water and frost-proof fibreglass light concrete of building material class A1 according to EN 13501-1 for fireproof laying of cables in rescue and emergency routes, and for the maintenance of electrical functionality of safety-relevant systems. Classification I90 as I duct according to DIN 4102 Part 11 and classification E30 as E duct according to DIN 4102 Part 12.
Mounting of the duct on wall brackets or as ceiling mounting with suspended supports and brackets or on a U transverse profile suspended with threaded rods. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Fire protection duct with cover and pre-mounted connection fittings, connection crews and sealing strips.
Mounting of the duct on wall brackets or as ceiling mounting with suspended supports and brackets or on a U transverse profile suspended with threaded rods. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Fire protection duct with cover and pre-mounted connection fittings, connection crews and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Dimension B | 310 mm |
| Dimension H | 120 mm |
| Dimension b | 210 mm |
| Dimension h | 50 mm |
Technical data
| With perforation | no |
|---|---|
| Partitions possible | yes |
| Yangına dayanıklılık sınıfı I - Tesisat kanalı | 90 |
| Yangına dayanıklılık sınıfı E - Yangın durumunda akım beslemesini koruma | 30 |
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 4 |
| Cover fastening | Loose |
| Boyut | 50x210 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
KAD-8040
7215464
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KAD-10040
7215462
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KRS 6x30
3498100
Smallest selling unit: 200 piece
200piece
piece

Item no. 7215464
Doubler for PYROLINE® Con fire protection ductType
KAD-8040
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215462
Doubler for PYROLINE® Con fire protection ductType
KAD-10040
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Certificates (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Item no.
BSKH 090521
1000
310
120
210
50
7215182
BSKH 090521
Item no.
7215182
Length
1000
Dimension B
310
Dimension H
120
Dimension b
210
Dimension h
50






