PYROLINE® Con S PLC fire protection duct EI30 - EI60
Type PLCS D060810
|Item no. 7217860
|EAN 4012196836628



Item no. / Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Fire protection duct made of water and frost-resistant fibreglass lightweight concrete of material class A1 according to EN 13501-1 for fireproof routing of cables in escape and rescue routes. EI30 - EI60 classification as installation duct according to EN 13501-2 on the basis of tests in accordance with EN 1366-5. When there is an internal fire load (cable fire), the duct prevents the spread of fire from one fire section to another.
Mounting of the duct on wall brackets or as ceiling mounting with suspended supports and brackets or on a U transverse profile suspended with threaded rods. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Including connection screws and sealing strips.
Mounting of the duct on wall brackets or as ceiling mounting with suspended supports and brackets or on a U transverse profile suspended with threaded rods. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Including connection screws and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Dimension B | 208 mm |
| Dimension H | 150 mm |
| Dimension b | 100 mm |
| Dimension h | 80 mm |
Technical data
| With perforation | no |
|---|---|
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 4 |
| Cover fastening | Loose |
| Classification EI − installation duct | 60 |
| Boyut | 1000x100x80 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
PLCS B060810
7217880
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCS T060810
7217900
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCS VR060810
7217920
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCS VF060810
7217940
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCS E060810
7217980
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCS W060810
7217960
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7217880
EI60 90° bend for PLCS D060810 fire protection ductType
PLCS B060810
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7217900
EI60 T piece for PLCS D060810 fire protection ductType
PLCS T060810
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7217920
Rising vertical bend EI60 for PLCS D060810 fire protection ductType
PLCS VR060810
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Item no.
PLCS D060810
1000
208
150
100
80
7217860
PLCS D061220
1000
308
190
200
120
7217864
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
PLCS D060810
Item no.
7217860
Length
1000
Dimension B
208
Dimension H
150
Dimension b
100
Dimension h
80
PLCS D061220
Item no.
7217864
Length
1000
Dimension B
308
Dimension H
190
Dimension b
200
Dimension h
120





