PYROLINE® Con S PLC fire protection duct EI90
Type PLCS D090810
|Item no. 7217870
|EAN 4012196836642



Item no. / Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Fire protection duct made of water and frost-resistant fibreglass lightweight concrete of material class A1 according to EN 13501-1 for fireproof routing of cables in escape and rescue routes. EI60 classification as installation duct according to EN 13501-2 on the basis of tests according to EN 1366-5. When there is an internal fire load (cable fire), the duct prevents the spread of fire from one fire section to another.
Mounting of the duct on wall brackets or as ceiling mounting with suspended supports and brackets or on a U transverse profile suspended with threaded rods. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Including connection screws and sealing strips.
Mounting of the duct on wall brackets or as ceiling mounting with suspended supports and brackets or on a U transverse profile suspended with threaded rods. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Including connection screws and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Dimension B | 248 mm |
| Dimension H | 190 mm |
| Dimension b | 100 mm |
| Dimension h | 80 mm |
Technical data
| With perforation | no |
|---|---|
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 4 |
| Cover fastening | Loose |
| Classification EI − installation duct | 90 |
| Boyut | 1000x100x80 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
PLCS B090810
7217890
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCS T090810
7217910
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCS VR090810
7217930
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCS VF090810
7217950
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCS E090810
7217990
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
PLCS W090810
7217970
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7217890
EI90 90° bend for PLCS D090810 fire protection ductType
PLCS B090810
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7217910
EI90 T piece for PLCS D090810 fire protection ductType
PLCS T090810
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7217930
Rising vertical bend EI90 for PLCS D090810 fire protection ductType
PLCS VR090810
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Item no.
PLCS D090810
1000
248
190
100
80
7217870
PLCS D091220
1000
348
230
200
120
7217874
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
PLCS D090810
Item no.
7217870
Length
1000
Dimension B
248
Dimension H
190
Dimension b
100
Dimension h
80
PLCS D091220
Item no.
7217874
Length
1000
Dimension B
348
Dimension H
230
Dimension b
200
Dimension h
120





