Support profile for PV module mounting
Type TP 45 4700 ALU
|Item no. 5900410
|EAN 4012197368623



Item no. / Type
Length
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
Description
Support profile to mount photovoltaic modules on flat and pitched roofs. Flat roof mounting in combination with UniBase universal stand and STK and STL short and long supports. Lockable fastening of the profile on the stand with UniBase AMP adapter. Pitched roof mounting in combination with universal DHU roof hook. Lockable fastening of the profile on roof hooks. Screwable connection of multiple support profiles with LV 45 straight connectors and KV 45 cross-connectors. With 10 mm groove on both sides to accept slide nuts and universal and earthing clamps.
Technical data
Dimensions
| Length | 4700 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 45 mm |
Technical data
| Boyut | 40x45x4700 |
|---|---|
| Surface | Bright |
| Material | Aluminium |
| Colour | alüminyum |
| Cable duct, integrated | no |
| Cable duct optional | no |
| Section modulus Sx | 3680 mm³ |
| Section modulus Sy | 3760 mm³ |
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
249 PV10 6-50V2A
5051520
Smallest selling unit: 8 piece
8piece
piece

Item no. 5901010
Universal clamp for PV module mountingType
KLU A2
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece

Item no. 5901210
Straight connector for TP support profileType
LV 45 DD
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
TP 45 4700 ALU
4700
5900410
TP 45 2350 ALU
2350
5900405
TP 45 4700 ALU S
4700
5900412
Length
TP 45 4700 ALU
Item no.
5900410
Length
4700
TP 45 2350 ALU
Item no.
5900405
Length
2350
TP 45 4700 ALU S
Item no.
5900412
Length
4700







