Trunking, type WDK 100230
Type WDK100230RW
|Item no. 6191355
|EAN 4012195042303



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 4 m
4m
m
Description
Wall installation trunking as trunking base with base perforation and matching trunking cover.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 230 mm |
| Height | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 113 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 87 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 148 |
| Usable cross-section | 19702 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 3 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 100x230x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
6,4628 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 6,4628 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6193399
End piece, trunking type WDK 100230Type
WDK HE100230RW
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6026990
Partition for WDK trunking, trunking height 100 mmType
2371 100
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK100230GR
2000
230
100
Stone grey; RAL 7030
6026311
WDK100230CW
2000
230
100
Cream; RAL 9001
6026338
WDK100230LGR
2000
230
100
Light grey; RAL 7035
6027253
WDK100230RW
2000
230
100
Pure white; RAL 9010
6191355
Colour
WDK100230GR
Item no.
6026311
Length
2000
Width
230
Height
100
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK100230CW
Item no.
6026338
Length
2000
Width
230
Height
100
Colour
Cream; RAL 9001
WDK100230LGR
Item no.
6027253
Length
2000
Width
230
Height
100
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK100230RW
Item no.
6191355
Length
2000
Width
230
Height
100
Colour
Pure white; RAL 9010


