Trunking, type WDK 80210
Type WDK80210RW
|Item no. 6191312
|EAN 4012195042280



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 8 m
8m
m
Description
Wall installation trunking as trunking base with base perforation and matching trunking cover.
Four cover fixing devices included.
The lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Four cover fixing devices included.
The lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 80 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 80 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 61 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 67 |
| Usable cross-section | 13980 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 2 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 80x210x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
5,565 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 5,565 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6193391
End piece, trunking type WDK 80210Type
WDK HE80210RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6026982
Partition for WDK trunking, trunking height 80 mmType
2371 80
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK80210GR
2000
210
80
Stone grey; RAL 7030
6026192
WDK80210CW
2000
210
80
Cream; RAL 9001
6026206
WDK80210LGR
2000
210
80
Light grey; RAL 7035
6027237
WDK80210RW
2000
210
80
Pure white; RAL 9010
6191312
Colour
WDK80210GR
Item no.
6026192
Length
2000
Width
210
Height
80
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK80210CW
Item no.
6026206
Length
2000
Width
210
Height
80
Colour
Cream; RAL 9001
WDK80210LGR
Item no.
6027237
Length
2000
Width
210
Height
80
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK80210RW
Item no.
6191312
Length
2000
Width
210
Height
80
Colour
Pure white; RAL 9010


