Cable ladder LG 110, 3 m VS FS
Type LG 112 VS 3 FS
|Item no. 6216404
|EAN 4012195064480




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Yan parça kalınlığı
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable ladder with perforated side rail of side height 110 mm with riveted C profile rungs, open in an upwards direction.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
The cable ladder is shipped folded up.
You can find the appropriate type BS-H... clamp clip in the vertical ladder systems section.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Rung slot dimension | 16,50 |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 188 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 18800 mm² |
| Çerçeve mesafesi | 300 mm |
| Version of the rungs | Profile perforated |
| Side rail version | Flat profile |
| Fastening of rung | Blind riveted |
| Ölçü | 110x200x3000 |
| Yan parça kalınlığı | 1,5 mm |
| Boyut | 110x200x3000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Loads
| Destek aralığı 2,0m | 3,1 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,5m | 2 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 1,4 kN/m |
| Destek aralığı 3,5m | 0,9 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 0,65 kN/m |
| Destek aralığı 4,5m | 0,55 kN/m |
| Destek aralığı 5,0m | 0,5 kN/m |
| Destek aralığı 6,0m | 0,15 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 9,0417 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6216587
Straight and angle connector FSType
LWVG 110 FS
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Yan parça kalınlığı
Surface
Material
Item no.
LG 112 VS 3 FS
3000
200
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6216404
LG 113 VS 3 FS
3000
300
no
1,5
Strip galvanized
Steel
6216407
LG 114 VS 3 FS
3000
400
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6216410
LG 115 VS 3 FS
3000
500
no
1,5
Strip galvanized
Steel
6216413
LG 116 VS 3 FS
3000
600
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6216416
Width
Maintain electrical functions
LG 112 VS 3 FS
Item no.
6216404
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
LG 113 VS 3 FS
Item no.
6216407
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
LG 114 VS 3 FS
Item no.
6216410
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
LG 115 VS 3 FS
Item no.
6216413
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
LG 116 VS 3 FS
Item no.
6216416
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel







