Cable tray SKS-Magic® 85 FS
Type SKSM 810 FS
|Item no. 6059530
|EAN 4012195832966




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Colour
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable tray with integrated quick fastening system. The usable length of the cable tray is 3,000 mm.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
From a cable tray width of 200 mm with 30% hole surface, suitable for use under sprinkler systems according to VdS guideline 2092.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
From a cable tray width of 200 mm with 30% hole surface, suitable for use under sprinkler systems according to VdS guideline 2092.
Continuous equipotential bonding is guaranteed without additional components.
Technical data
Dimensions
| Length | 3050 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 85 mm |
| Dimension y | 62 mm |
| Dimension L | 30 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 83 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 8300 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Boyut | 85x100x3050 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Magnetic shield insulation with cover | 50 dB |
| Magnetic shield insulation without cover | 20 dB |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 3,4 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 2,7 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 2,07 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 1,5 kN/m |
| NEMA load class | 8C |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 7,9441 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6069002
Magic straight connector set FSType
KTSMV 810 FS
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Colour
Item no.
SKSM 810 FS
3050
100
85
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059530
SKSM 820 FS
3050
200
85
no
1,5
Strip galvanized
Steel
zinc
6059534
SKSM 830 FS
3050
300
85
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059536
SKSM 840 FS
3050
400
85
no
1,5
Strip galvanized
Steel
zinc
6059538
SKSM 850 FS
3050
500
85
no
1,5
Strip galvanized
Steel
zinc
6059540
SKSM 860 FS
3050
600
85
no
1,5
Strip galvanized
Steel
zinc
6059542
Width
Maintain electrical functions
Colour
SKSM 810 FS
Item no.
6059530
Length
3050
Width
100
Height
85
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 820 FS
Item no.
6059534
Length
3050
Width
200
Height
85
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
SKSM 830 FS
Item no.
6059536
Length
3050
Width
300
Height
85
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 840 FS
Item no.
6059538
Length
3050
Width
400
Height
85
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
SKSM 850 FS
Item no.
6059540
Length
3050
Width
500
Height
85
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
SKSM 860 FS
Item no.
6059542
Length
3050
Width
600
Height
85
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc








