GESRA7/10 service outlet with handle clamp
Type GESRA7 10U
|Item no. 7405544
|EAN 4012195104261



Item no. / Type
7405544 / GESRA7 10U
Floor covering thickness
5 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Service outlet with handle clamp for up to 10 individual Modul 45 devices in 2 UT3 and one UT4 universal support, use in duct systems and system floors for indoor use.
Cord outlet made from polyamide RAL 9011.
10 mm floor covering recess in hinged cover can be reduced to 5 mm using enclosed pressboard filler.
Cord outlet made from polyamide RAL 9011.
10 mm floor covering recess in hinged cover can be reduced to 5 mm using enclosed pressboard filler.
Up to 7 installation devices with 50 mm central plate can be inserted.
Technical data
Technical data
| Floor height, min. | 78 mm |
|---|---|
| Floor covering thickness | 5 mm |
| Suitable for screed-covered underfloor ducts | yes |
| Number of installable devices | 10 |
| Seal installation option | no |
| Installation diameter | 275 |
| Suitable for underfloor ducts | yes |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | yes |
| Floor care | Dry |
| Frame version | Carpet protection frame |
| Number of mounting boxes | 3 |
| Suitable for wet care | no |
| Installation depth | 78 mm |
| External diameter | 294 mm |
| With floor covering recess | yes |
| Floor covering protection frame | yes |
| Cable outlet version | Swivellable cord outlet |
| Device support to accept mounting boxes | yes |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Installation system type | UT3 / UT4 |
| Heavy-duty version | no |
| Nominal size for device installation units | R7 |
| Approvals | VDE |
| Protection rating (IP) when used | IP20 |
| Protection rating (IP) when unused | IP40 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 10,000 N |
| Version for | Round |
| Opening mechanism | Handle |
| Clamping range D, min. | 15 mm |
| Clamping range D, max. | 37 mm |
| Dimension | Ø294x71 |
| Material | Cast aluminium |
| Floor covering thickness max. | 10 mm |
Environmental Data
1,588 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,588 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
MTU 2
7407836
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
MTU 3
7407840
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
UT3 45 3
7408723
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
UT4 45 4
7408727
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7407788
Support plate 2 x type C for mounting supportType
MTM 2C
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
MTU 2
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor covering thickness
Item no.
GESRA7 10U
5
7405544
GESRA7 10U
Item no.
7405544
Floor covering thickness
5






