Trunking, type WDK 60130
Type WDK60130RW
|Item no. 6191223
|EAN 4012196363377



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 16 m
16m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 35 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 26 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 29 |
| Usable cross-section | 6086 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 1 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x130x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
2,9825 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,9825 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI60130RW
6192041
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA60130RW
6192343
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF60130RW
6192947
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6193315
End piece, trunking type WDK 60130Type
WDK HE60130RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6192041
Internal corner cover, trunking type WDK 60130Type
WDK HI60130RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6192343
External corner cover, trunking type WDK 60130Type
WDK HA60130RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60130CW
2000
130
60
Cream; RAL 9001
6021859
WDK60130GR
2000
130
60
Stone grey; RAL 7030
6022022
WDK60130LGR
2000
130
60
Light grey; RAL 7035
6027148
WDK60130RW
2000
130
60
Pure white; RAL 9010
6191223
Colour
WDK60130CW
Item no.
6021859
Length
2000
Width
130
Height
60
Colour
Cream; RAL 9001
WDK60130GR
Item no.
6022022
Length
2000
Width
130
Height
60
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK60130LGR
Item no.
6027148
Length
2000
Width
130
Height
60
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK60130RW
Item no.
6191223
Length
2000
Width
130
Height
60
Colour
Pure white; RAL 9010





