Trunking, type WDK 60150
Type WDK60150RW
|Item no. 6191231
|EAN 4012196491230



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 8 m
8m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 40 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 31 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 33 |
| Usable cross-section | 7002 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 2 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x150x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
3,866 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 3,866 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI60150RW
6192068
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA60150RW
6192351
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF60150RW
6192955
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6193323
End piece, trunking type WDK 60150Type
WDK HE60150RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6192068
Internal corner cover, trunking type WDK 60150Type
WDK HI60150RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6192351
External corner cover, trunking type WDK 60150Type
WDK HA60150RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60150CW
2000
150
60
Cream; RAL 9001
6021883
WDK60150GR
2000
150
60
Stone grey; RAL 7030
6022030
WDK60150LGR
2000
150
60
Light grey; RAL 7035
6027156
WDK60150RW
2000
150
60
Pure white; RAL 9010
6191231
Colour
WDK60150CW
Item no.
6021883
Length
2000
Width
150
Height
60
Colour
Cream; RAL 9001
WDK60150GR
Item no.
6022030
Length
2000
Width
150
Height
60
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK60150LGR
Item no.
6027156
Length
2000
Width
150
Height
60
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK60150RW
Item no.
6191231
Length
2000
Width
150
Height
60
Colour
Pure white; RAL 9010





