Cable tray RKS-Magic® 35 FS
Type RKSM 310 FS
|Item no. 6047417
|EAN 4012195390848




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Colour
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable tray with integrated quick fastening system. The usable length of the cable tray is 3,000 mm.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
The perforation for direct threaded rod suspension has a diameter of 11 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
The perforation for direct threaded rod suspension has a diameter of 11 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Continuous equipotential bonding is guaranteed without additional components.
Technical data
Dimensions
| Length | 3050 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 35 mm |
| Dimension y | 50 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 33 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 0,75 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 3300 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Taban deliği | 1 |
| Boyut | 35x100x3050 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Magnetic shield insulation with cover | 50 dB |
| Magnetic shield insulation without cover | 20 dB |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Usable length | 3000 mm |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 1,1 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,5 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,3 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,15 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,1 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,5373 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6068900
Magic straight connector set FSType
KTSMV 310 FS
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Colour
Item no.
RKSM 310 FS
3050
100
35
hayır
0,75
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6047417
RKSM 320 FS
3050
200
35
no
0,75
Strip galvanized
Steel
zinc
6047433
RKSM 330 FS
3050
300
35
hayır
0,75
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6047460
Width
Maintain electrical functions
Colour
RKSM 310 FS
Item no.
6047417
Length
3050
Width
100
Height
35
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
0,75
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RKSM 320 FS
Item no.
6047433
Length
3050
Width
200
Height
35
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
0,75
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
RKSM 330 FS
Item no.
6047460
Length
3050
Width
300
Height
35
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
0,75
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi








