Height-adjustable cassette with cord outlet, RKSNUZD3, stainless steel
Type RKSN2 UZD3 4VS20
|Item no. 7409228
|EAN 4012195867265



Item no. / Type
Floor height, min.
Floor covering thickness
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Height-adjustable cassette, decoupled from the floor, of nominal size 4, with cord outlet, for the installation of accessories in dry-cleaned floors indoors, for mounting in underfloor boxes UZD250 or UZD350, either in conjunction with a mounting cover DUG../4 or in UGD250-3/4 or UGD350-3/4. Mounting takes place using height-adjustment brackets (order separately) in the aluminium frame profile of the underfloor boxes.
Height-adjustable cassette for cord outlet, 2-compartment. 2 APMT2 cover plates can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports for 4 individual installation devices with support ring/support clamp or 6 Modul 45 devices.
Height-adjustable cassette for cord outlet, 2-compartment. 2 APMT2 cover plates can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports for 4 individual installation devices with support ring/support clamp or 6 Modul 45 devices.
Technical data
Dimensions
| Length | 199 mm |
|---|---|
| Width | 199 mm |
| Height | 90 mm |
| Dimension h | 90 mm |
Technical data
| Floor height, min. | 105 mm |
|---|---|
| Floor covering thickness | 20 mm |
| Monte edilebilir cihaz sayısı | 6 |
| Üst parçayı alt parçadan ayrı tutma seçenekleri | yes |
| Length of installation dimensions | 201 mm |
| Wide installation dimensions | 201 mm |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | yes |
| Zemin bakımı | Dry |
| Number of mounting boxes | 2 |
| Installation depth | 105 mm |
| Cable outlet version | Swivellable cord outlet |
| Number of cable outlets | 1 |
| Device support to accept mounting boxes | yes |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Installation system type | UT3 |
| Heavy-duty version | no |
| Nominal size for device installation units | 4 |
| Approvals | VDE |
| Standard | EN 50085-2-2 |
| Protection rating (IP) when used | IP20 |
| Protection rating (IP) when unused | IP40 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 3,000 N |
| Version for | Square |
| Boyut | 200x200mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 14,4338 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
NW 350-3 QK
7410544
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
SK RK4
7404380
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
DUG RK UAN 4
7428544
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
UT3 45 3
7408723
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
MTU 2
7407836
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
NW 350-3 QK
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
SK RK4
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
DUG RK UAN 4
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor height, min.
Floor covering thickness
Nominal size for device installation units
Dimension h
Item no.
RKSN2 UZD3 4VS20
105
20
4
90
7409228
RKSN2 UZD3 4VS25
110
25
4
95
7409230
Floor height, min.
Floor covering thickness
Dimension h
RKSN2 UZD3 4VS20
Item no.
7409228
Floor height, min.
105
Floor covering thickness
20
Nominal size for device installation units
4
Dimension h
90
RKSN2 UZD3 4VS25
Item no.
7409230
Floor height, min.
110
Floor covering thickness
25
Nominal size for device installation units
4
Dimension h
95






